Mycomedica hory
Zpět na herbář

Cordyceps

IMG_6070
 

Inne nazwy:

  • polski - maczużnik
  • tibetsky - yartsa gunbu
  • chiński - dōng chóng xià cǎo
  • łaciński - Ophiocordyceps sinensis, Cordyceps sinensis

 

 

Krótki opis

Cordyceps (Cordyceps sinensis) jest znany pod kilkoma nazwami, są takie Dong Chong Xia Cao / maczużnik w zimie, trawa w  lecie/, maczużnik chiński, po  angielsku caterpillar mushroom, ophiocordyceps sinensis i inne. Należy do rodzaju Cordyceps grzybów, tutaj należą i inne gatunki, takie jak C. militaris C. liangshamensis C gunnii i inne. (Obecnie znane jest około 700 gatunków grzybów z  rodzaju Cordyceps). Jest to pasożytniczy jadalny grzyb  należy do workowców. Jego zarodniki są uwięzione na powierzchni larwy motyla Thitarodes armoriacanus. Larwa jest dosłownie zakażona grzybem i w następnym etapie rozwoju wnika do gleby. Cordyceps wypełnia całą przestrzeń pod chityną swoją sklerocją, która jest podstawą dojrzałego grzyba. Ten cykl może potrwać 6 lat. W ostatnim roku, w letnich miesiącach, grzyb za pomocą produkowanych mykotoksyn ostatecznie zabija larwę, a z jej głowy dosłownie wyrośnie kształt o nazwie stromatum. Stromata są w kolorze czerwono-brązowym i osiągają do 8‒10 cm. W  formacjach tego rodzaju dochodzi do wytworzenia rodników, które są ponownie uwalniane do otoczenia, w celu zainfekowania innych larw motyli.

Cordyceps rośnie na wysokości powyżej 3500 m n.p.m.,  głównie w górach Tybetu, w chińskich prowincjach Sichuan, Yunnan itd. na płaskowyżu. Grzyb zbiera się od kwietnia do sierpnia. W wolnej przyrodzie można go jednak znaleźć już rzadko. W ciągu ostatnich 25 lat liczba występowania spadła o 90%, co oczywiście podwyższyło cenę na rynku i dlatego też jest sztucznie uprawiany. Grzyby z płaskowyżu Tybetańskiego pozostają jednak najlepsze.  Cena 4 sztuk może wynosić około 100 USD, 1 szt. grzyba waży około 0,5 grama, co kosztuje około 500, - CZK. Ze względu na zapotrzebowanie i cenę, na rynku można znaleźć inne grzyby Cordyceps, takie jak militaris, które są wydawane za Cordyceps sinensis (CS). Chociaż mają podobne działanie, maczużnika chińskiego nie mogą zastąpić. W 2001 r. dzięki sekwencjonowaniu DNA udało się identyfikować szczep CS-4 (paecilomyces hepialy), który został wprowadzony do obrotu od 2005 roku. CS-4 jest uważany za najskuteczniejszy szczep grzybni Cordyceps, sztucznie uprawiany tj. na podłożu. Najpierw, podłożem tym była substancja sojowa, ale istnieje ryzyko, że zostanie użyta genetycznie zmodyfikowana soja lub, że pojawią się alergie na soję, jest również związek między soją i rakiem piersi itd., dlatego zostało wybrane podłoże ryżowe.

Dlaczego Cordyceps jest tak pożądany? Wynika to głównie z tego, jak wpływa na zdrowie zwierząt i ludzi. Działanie Cordyceps jest z powodzeniem stosowane w tradycyjnej medycynie chińskiej i tybetańskiej. Zachowane starożytne opowieści opisują, jak pasący yaki odkryli działanie Cordyceps. Zwierzęta, które poza trawą jadły Cordyceps, były bardziej witalne, zdrowsze i również silniejsze. To oczywiście spowodowało, że pasterze sami zaczęli jeść tego grzyba. W historycznych zapisach, które mamy do dyspozycji, pochodzących z czasów około 620 n.e. są one częścią chińskiego zielarza. Dla świata zachodniego Cordyceps został „odkryty” aż w 1726 roku. Wtedy to był na mikologicznej konferencji w Paryżu, przedstawiony ekspertom. Chociaż był prowadzony w atlasie mikologicznym, ale jego działanie nie było znane, zmieniło się to więcej niż dwa wieki później. W 1964 r. Cordyceps został zaklasyfikowany jako lek ziołowy we współczesnej farmakologii chińskiej.

 

Oświadczenia zdrowotne dotyczące grzybów i ziół są zabronione przez prawodawstwo UE. Więcej informacji na temat grzybów i mieszanek ziół można znaleźć w Internecie. Na przykład na tcmencyklopedie.cz.

Źródła informacji o grzybach leczniczych:
 
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Grzyby i ich efekty lecznicze
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Healing Mushrooms
Christopher Hobbs - Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakologia klasycznej medycyny chińskiej
Radomír Soch, Alexandr Jegorov - Encyklopedia grzybów leczniczych
Bensky - Materia Medica

Gdzie można kupić nasze produkty?

 

Rozległa sieć dystrybutorów w całej Republice Czeskiej

Po prostu wyszukuj najbliższego terapeuty, sprzedawcy lub aptekę z naszymi produktami.
Pokaż najbliższych dystrybutorów