Mycomedica hory
Zpět na herbář

Chaga

chaga-błyskoporek-podkorowy-opryszczkowe-zapalenie-opon-mózgowych-opryszczka
 

Inne nazwy:

  • polski - błyskoporek podkorowy
  • łaciński - Inonotus obliquus

 

 

Krótki opis

Chaga (Inonotus obliguus, błyskoporek podkorowy, birch mushroom, tschagapilz, Hua Jie Kong Jun) jest grzybem pasożytniczym, rozkładającym drewno. Jest kilkuletni i produkuje dwa rodzaje owocników,  płciowe i bezpłciowe. Po ataku na drzewo tworzy ciemne, ciemno-czarne "popękane" owocniki, w których występują chlamydospory tj. zarodniki. Te owocniki mogą przetrwać przez kilka lat i mieć około 10-35 cm duże. Później przez dojrzewanie grzyba i obumieranie zainfekowanego drzewa, przez które grzyb przerósł, tworzy się drugi rodzaj owocników, które zawierają spory płciowe – bazydiospory. Ten owocnik jest większy i może mieć nawet kilka metrów. Chaga pasożytuje głównie na drzewach liściastych, najczęściej występujących na drzewach brzozy, z których uzyskuje również ważny składnik betulinę, który ma szerokie działanie terapeutyczne.

Grzyb chaga jest szeroko rozpowszechniony na półkuli północnej. Jest dobrze znany w Rosji, gdzie jest również częścią tradycyjnej medycyny rosyjskiej. Jednak jest to grzyb znany również w tradycyjnej medycynie chińskiej.

Grzyb jest znany z czasów ok. 4000 lat temu, używany przez Mezopotamian, Egipcjan, Chińczyków itd. Chaga jest również opisana w chińskim „zielarzu“ Shen Nong Ben Cao Jing. W Rosji i na Syberii wykorzystywano go nie tylko do uzdrawiania, ale także szamańskich rytuałów, zwłaszcza Khanty / Oystaka, którzy również nadali mu nazwę najczęściej używaną dziś. Grzyba używał również car Vladimir Monomach czy Rasputin... Wspomina również o nim w książce Sołżenicyn w swojej książce „Odział chorych na raka“. Chaga była znana pierwotnym mieszkańcom Japonii tj. Ainu. Gotowali z niego herbatę, którą pili podczas problemów z trawieniem, bólach żołądka itp. Wykorzystywali także proszek z suszonego grzyba do ceremonii religijnych.

Grzyb chaga był także znanay Indianom w Ameryce Północnej.

W historii nowożytnej Chaga był badany od 1864 roku przez J. G. N Dragendorffa w St. Peterburgu. W XX wieku dokonano znacznego postępu w badaniu grzybów, ujawniając jego skład i rozpoczynając badania nad jego działaniem.

Oświadczenia zdrowotne dotyczące grzybów i ziół są zabronione przez prawodawstwo UE. Więcej informacji na temat grzybów i mieszanek ziół można znaleźć w Internecie. Na przykład na tcmencyklopedie.cz.

Źródła informacji o grzybach leczniczych:
 
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Grzyby i ich efekty lecznicze
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Healing Mushrooms
Christopher Hobbs - Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakologia klasycznej medycyny chińskiej
Radomír Soch, Alexandr Jegorov - Encyklopedia grzybów leczniczych
Bensky - Materia Medica

Gdzie można kupić nasze produkty?

 

Rozległa sieć dystrybutorów w całej Republice Czeskiej

Po prostu wyszukuj najbliższego terapeuty, sprzedawcy lub aptekę z naszymi produktami.
Pokaż najbliższych dystrybutorów