Mycomedica hory
Zpět na herbář

Agaricus

agaricus
 

Inne nazwy:

  • polski - pieczarka brazylijska
  • chiński - ji song rong
  • łaciński - Agaricus blazei Murill
  • japoński - himemtsutake

 

 

Krótki opis

Agaricus blazei Murill (w Japonii Himematsutake, w Chinach Ji Song Rohg, w Brazylii Cogumelo Piedade, pieczarka brazylijska, Agaricus brasiliensis) to grzyb należący do pieczarek, które pochodzą z Ameryki Południowej. Był głównie zbierany przez mieszkańców wsi w okolicy Sao Paulo w pobliżu wsi Piedade. Tego grzyba używali nie tylko jako potrawy (jest bardzo smaczny, pachnie migdałowo), ale przede wszystkim jako środka leczniczego. Po raz pierwszy został opisany przez mykologa W. A. Murilla w 1945 roku. Światu został zaprezentaowany w&nbsp 1960 roku, gdy T. Furomoto wysłał Agaricus do badań w japońskich laboratoriach, ponieważ zauważył jego pozytywne działanie. Do systemu botanicznego został wprowadzony dopiero w 1967 przez belgijskiego botanika Heinemanna. Dzięki wyodrębnieniu jego składu i testom, które następnie przeprowadzono, potwierdzono wpływ Agaricus na organizm. Grzyb stał się bardzo popularny i obecnie uprawiany jest komercyjnie na całym świecie. Wśród największych producentów Agaricus są Japończycy.

Agaricus należy do rodziny Agariaceae (pieczarkowate). Grzyb ma brązowo-złoty łuszczący się kapelusz, dzięki czemu nadano mu również nazwę – grzyb słoneczny. Kapelusz ma średnicę około 2-12 cm, długość nogi jest podobna. W młodych grzybach jest wybrzuszony, ale później jest bardziej wyprostowany, a jego końce są "rozstrzępione". Na spodniej stronie kapelusza znajdują się w młodych grzybach jasne bazydiospory, czekoladowo brązowe w grzybach starszych.

 

Oświadczenia zdrowotne dotyczące grzybów i ziół są zabronione przez prawodawstwo UE. Więcej informacji na temat grzybów i mieszanek ziół można znaleźć w Internecie. Na przykład na tcmencyklopedie.cz.

Źródła informacji o grzybach leczniczych:
 
Martin Powell - Medicinal Mushrooms A Clinical Guide
Pavel Valíček - Grzyby i ich efekty lecznicze
G.M. Halpren, A.H. Miller - Medicinal Mushrooms Ancient Remedies dor Modern Ailments
G.M. Halpren - Healing Mushrooms
Christopher Hobbs - Medicinal Mushrooms An Ecploration of Tradition, Healing and Culture
Robert Rogers - The Fungal Pharmacy
Vladimír Ando - Farmakologia klasycznej medycyny chińskiej
Radomír Soch, Alexandr Jegorov - Encyklopedia grzybów leczniczych
Bensky - Materia Medica

Gdzie można kupić nasze produkty?

 

Rozległa sieć dystrybutorów w całej Republice Czeskiej

Po prostu wyszukuj najbliższego terapeuty, sprzedawcy lub aptekę z naszymi produktami.
Pokaż najbliższych dystrybutorów